ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 9450
 بازدید امروز : 1
 کل بازدید : 190964
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 1.5711
نظرسنجی
نظر شما در مورد وب سايت چيست ؟

نظر شما:
عالي
خوب
متوسط
ضعيف

صفحه اصلی > اخبار 
اخبار > عملکرد مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و آمار دانشگاه در سال 1392


  چاپ        ارسال به دوست

عملکرد مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات و آمار دانشگاه در سال 1392

مدير فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه در خصوص عملكرد اين مديريت در سال 92 گزارشي ارائه داد.

مهندس بيگلرخاني در خصوص اقدامات شاخص اداره سخت‌افزار دانشگاه اظهار داشت: در حوزه ديتاسنتر (مركز داده) دانشگاه، پشتيباني و نگهداري تجهيزات و خدمات مركز داده دانشگاه برای بيش از 53 سرور فيزيكي و مجازي موجود و نيز خريداري و نصب سرورهاي جديد و ساير تجهيزات سخت‌افزاري به منظور راه‌اندازي سامانه‌هاي جديدي همچون پارس آذرخش، E-learning ، آزمايشگاه، آزمون الكترونيكي و راه‌اندازي سامانه پاسخگويي سلامت 1490 و پزشك خانوار 1590 و همچنين ارتقاي فضاي ذخيره‌سازي اطلاعات اصلي سرورها و Backup آنها با استفاده از هارد‌هاي پرسرعت از جمله اين اقدامات بوده است.

تعمير، سرويس و راه‌اندازي 143 مورد از راديوهاي وايرلس شامل 75 لينك ارتباطي Outdoor و 68 اكسس پوينت وايرلس Indoor موجود در كل استان، همچنين تعويض و ارتقاي لينك‌هاي ارتباطي دانشگاه به منظور افزايش سرعت شبكه آنها براي دسترسي به پهناي باند بيش از 100Mb/s از اقدامات بخش ارتباطات اين اداره است.

وي همچنين با اشاره به تأييد مشخصات بيش از 240 دستگاه كامپيوتر جديد خريداري شده؛ از طراحي، نظارت و پيگيري تجهيز سخت‌افزاري و اجراي شبكه رايانه ساختمان‌هاي جديد‌التاسيس و فاقد شبكه و همچنين اتصال آنها به شبكه دانشگاه مانند اورژانس جديد فاطميه، بيمارستان قلب فرشچيان (در حال اجرا)، دانشكده داروسازي، ساختمان جديد غذا و دارو، شعبه بين‌الملل، سالن همايش‌هاي دانشگاه و... خبر داد و افزود: به منظور استفاده بهينه از تجهيزات موجود و عدم اسقاط سخت‌افزارهاي قابل استفاده، بررسي اموال اسقاطي و بي‌مصرف دانشگاه نيز انجام گرفته است.

مهندس بيگلرخاني از پياده‌سازي شبكه ملي سلامت (شمس) و برقراري ارتباط بيش از 150 نقطه ديگر و در مجموع 350 نقطه از مراكز بهداشتي و درماني روستايي و شهري به شبكه اينترانت با استفاده از ADSL، اتصال واحدهاي تابعه اصلي دانشگاه با شبكه مذكور بر بستر فيبر نوري از طريق مخابرات كه در شهرستان‌هاي ملاير، تويسركان، اسدآباد تا كنون تحويل شده است و نيز پيگيري و هماهنگي با مخابرات براي واگذاري ADSL خانگي با تخفيفات وي‍‍ژه به كاركنان و دانشجويان خبر داد.

ارائه آموزش‌هاي مختلف به سوپروايزرين كامپيوتر واحدها مانند برگزاري دوره آموزشي تعميرات چاپگر و ...، ارتقاي پهناي باند اينترنت و اينترانت دانشگاه هر كدام به 50Mb/s و ارتباط شهرستان‌ها به 10Mb/s، تهيه مفاد قرارداد، نظارت و هماهنگي با واحدها براي شناسايي پيمانكار و نظارت بر نحوه اجراي كار پيمانكاران پشتيباني شبكه و سخت‌افزار در همه واحدهاي تابعه دانشگاه در استان از ديگر اقدامات انجام شده در بخش سخت‌افزار اين اداره بوده است.

مدير فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه در خصوص مشكلات و موانع بخش سخت‌افزار اين اداره نيز به كمبود منابع مالي، كندی و مشکلات فرایند خريد و پرداخت هزينه‌‌ها و پايين بودن سطح دانش و مهارت IT برخی کارکنان دانشگاه اشاره كرد.

وي همچنين در خصوص توانمندي و وضع بخش سخت‌افزار دانشگاه به 75 لينك راديويي، 68 اكسس پوينت وايرلس Indoor ، بيش از 29 سرور فيزيكي و 24 سرور مجازي (مجموعا 53 سرور)، بيش از سه هزار دستگاه كامپيوتر، 1300 دستگاه چاپگر، 175 دستگاه اسكنر و بيش از 1000 نود شبكه فقط در مجتمع آموزشي اشاره كرد.

بيگلرخاني برنامه‌هاي سال 93 اداره سخت‌افزار دانشگاه را برقراري ارتباط و توسعه ارتباطات موجود در مورد واحدهاي تابعه دانشگاه براي اتصال به اينترنت و اينترانت دانست و افزود: برقراري ارتباط ‌خانه‌هاي بهداشت، مراكز بهداشتي و ساير مراكز تابعه مركز بهداشت استان به شبكه اينترانت ملي در قالب شبكه شمس از طريق خطوط ADSL مخابرات از 350 نقطه به 500 نقطه، برقراري ارتباط مراكز تابعه اصلي دانشگاه با شبكه دانشگاه از طريق فيبر نوري از 5 به 20 نقطه، ارتقاي پهناي باند اينترنت و اينترانت دانشگاه هر كدام از 50Mb/s به70Mb/s، راه‌اندازي اتصال ثانویه اينترنت از طریق بخش خصوصي با پایداری مناسب‌تر، ارتقاي امنیت اطلاعات، خريد پهناي باند براي اتصال مراكزي كه ارتباط آنها با شركت مخابرات در قالب شبكه شمس از طريق فيبر نوري مهيا شده است، افزايش فضاي ذخيره‌سازي اطلاعات در ديتاسنتر، بالا بردن اطمينان از نگهداري صحيح اطلاعات، تهيه دستگاه Tape براي نگهداري از BackUp اطلاعات و تهيه دستگاه Storage دوم خارج از محيط ديتاسنتر، ارتقاي دستگاه SAN براي اتصال تعداد بيشتري از سرورها به آن از جمله پيش‌بيني‌ها براي اقدام در سال 93 است.

وي در همين خصوص به كاهش زمان قطع (Down) شدن سرويس‌ها و نرم‌افزارهاي ارائه شده، خريد سه دستگاه سرور قوي براي مجازی‌سازی Virtualization)) و سرويس‌هاي مرتبط با آن به خصوص HA،FT و...، پيشگيري از بروز آسيب‌هاي فيزيكي به تجهيزات موجود در ديتاسنتر، خريد و راه‌اندازي تجهيزات اعلام و اطفاي حريق و خريد و راه‌اندازي تجهيزات مرتبط با امنیت فیزیکی مانند دوربين مداربسته، كنترل تردد و مانيتورينگ اشاره كرد كه در سال جاري در اداره سخت‌افزار دانشگاه تحقق خواهد يافت.

فراهم‌ كردن زمينه لازم براي استقرار الگوهاي مديريت دانش، بالا بردن سطح دانش سوپروايزرين و مسئولان رايانه واحدها، برگزاري دوره آموزشي مباني سخت‌افزار و شبكه، برگزاري دوره آموزشي ميكروتيك، بالا بردن سطح دانش كاربران، برگزاري دوره آموزشي آشنايي با ويروس‌ها و بدافزارها، بالا بردن سطح دانش كاركنان اداره سخت‌افزار و شركت در دوره آموزشي Virtualization همچنين شركت در دوره آموزشي VOIP از ديگر موارد پيش‌بيني شده توسط اداره سخت‌افزار دانشگاه است كه به گفته مهندس بيگلرخاني در سال جاري جامه عمل خواهد پوشيد.

مدير فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه در ادامه رسالت و اقدامات شاخص اداره مهندسی نرم‌افزار این مدیریت را تشريح كرد و افزود: وظایف برنامه‌ریزی، سیاست‌گذاری، طراحی، اجرا و نظارت سامانه‌های نرم‌افزاری مورد استفاده در همه سطوح دانشگاه در حیطه وظایف این اداره بوده و هم­اکنون راهبری و پشتیبانی فنی 40 سامانه نرم‌افزاری و 80 وب‌سایت در همه واحدهای تابعه دانشگاه و بیش از 16 هزار کاربر مشتمل بر اساتید، مدیران، پرسنل و دانشجویان را به عهده دارد، همچنين مأموریت‌های مذکور به وسيله کارشناسان این اداره با هماهنگی و همکاری راهبران محلی شاغل در واحدهای تابعه به عنوان مسئولان فناوری اطلاعات صورت مي‌گيرد.

مهندس بيگلرخاني با اشاره به تهیه و راه‌اندازی سامانه جامع کتابخانه و پورتال منابع علمی دیجیتال آذرخش براي استفاده در 13 کتابخانه دانشگاه، به عملياتي‌سازي سامانه پرونده الکترونیکی سلامت (سپاس)، راه‌اندازی سامانه آزمون‌های الکترونیکی، استقرار سامانه جامع مدیریت خدمات و تجهیزات رایانه‌ای با عنوانGamma  براي تهیه شناسنامه تجهیزات فاوا، ثبت و پیگیری خدمات و درخواست‌های رایانه‌ای اشاره كرد.

وي از تهیه و پیاده‌سازی سامانه مدیریت قبوض پرداختی مراکز خدمات بهداشتی درمانی و سامانه ثبت مأموریت‌های اورژانس 115، سامانه‌های جدید مدیریت مجلات علمی و همچنين افزایش پایداری خدمات اتوماسیون اداری و افزایش سرعت سامانه مذکور خبر داد.

ارتقاي سامانه مدیریت مشترکین اینترنت و افزايش پهناي باند دسترسي اینترنت، سامانه مدیریت درآمد و تخصیص بودجه، افزودن 9 وب‌سایت جدید به مجموعه وب‌سایت‌های دانشگاه و استقرار و راه‌اندازی سامانه تجمیع داده‌های آزمایشگاه‌های پاتولوژی استان از ديگر دستاوردهاي اداره نرم‌افزار دانشگاه بوده است.

وی از پشتیبانی و نگهداشت سامانه نظام نوین مالی به صورت بومی و صرفه‌جویی حدود 2 ميليارد و 500 ميليون ريالي خبر داد و اظهار داشت: پشتیبانی و نگهداشت سامانه جامع اداری مالی ERP دانشگاه و سرویس ایمیل و حساب کاربران اینترنت در اين اداره انجام شده است. همچنین سامانه شارژ اینترنتی اینترنت دانشجویان برای افزایش اعتبار استفاده اینترنت توسط دانشجویان، توسعه و نگهداشت سامانه جامع اطلاعات بیمارستانی HIS، بازدید و بازرسی دوره‌ای از بیمارستان‌ها، توسعه فاز 1 سامانه جدید HIS، توسعه سامانه مدیریت سلف‌سرویس، رزرو و پرداخت اینترنتی غذای دانشجویان، ایجاد سامانه رسیدگی به شکایات و سامانه مدیریت کارگاه‌های توانمندسازی اساتید از ديگر دستاوردهاي اداره نرم‌افزار دانشگاه است.

مدير فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه در ادامه از موانع و مشکلات پیش روی اداره نرم‌افزار دانشگاه سخن گفت و نبود یکپارچگی بین سامانه‌های نرم‌افزاری و چالش‌های پیش روی تجمیع آنها به علت بسترها، تکنولوژی‌ها و ساختارهای متفاوت را از جمله اين موانع عنوان كرد. کمبود منابع مالی و اعتباری، کندی پرداخت‌های صورت‌وضعیت پیمانکاران، تسلط نداشتن پرسنل به جدیدترین تکنولوژی‌ها به علت عدم تکافوی دوره‌های آموزشی تخصصی، طولانی بودن فرآیند اخذ مجوز، تأمین و تخصیص و عقد قرارداد با شرکت‌های پیمانکار و ... از ديگر مشكلات اين اداره بود كه مهندس بيگلرخاني برشمرد.

وي  در بحث پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های سال جديد در اين اداره از طراحی و استقرار سیستم جدید اطلاعات بیمارستانی در یکی از بیمارستان‌های پایلوت، استقرار سامانه‌های آموزش مجازی و یادگیری الکترونیک، استقرار سامانه تصحیح و تحلیل آزمون در پردیس آموزشی، استقرار سامانه کلاس مجازی و تهیه محتوای آموزشی الکترونیکی برخی دروس و نیز استقرار سامانه اتوماسیون اداری در شهرستان‌ها و سامانه یکپارچه بایگانی الکترونیکی اسناد، به عنوان برنامه‌هاي پيش روي اين اداره در سال 93 نام برد.

مهندس بيگلرخاني در خصوص اقدامات انجام شده براي افزایش توان وب‌سایت‌ها و استانداردسازی آنها  به نصب و راه‌اندازی سامانه یکپارچه و استاندارد تولید و مدیریت وب‌سایت‌ها و پورتال‌های دانشگاه اشاره كرد و افزود: آموزش‌های مستمر سالیانه برای راهبران وب‌سایت‌ها در خصوص سیاست‌گذاری استانداردهای وبومتریکس، ابلاغ دستورالعمل و چک‌لیست مشخصات الزامی وب‌سایت‌ها و همچنين ارزیابی و رتبه‌بندی وب‌سایت‌های اعلام نتایج رتبه‌های تفکیکی هر یک از ديگر اقدامات انجام شده براي افزايش توان وب‌سايت‌ها در اداره نرم‌افزار دانشگاه بوده است.

تعامل با روابط عمومی و انتظارات متقابل، ديگر موضوعي بود كه بيگلرخاني در خصوص آن به خبرنگار ما گفت: همکاری‌های فنی و تخصصی در حوزه‌های اطلاع‌رسانی و روابط عمومی الکترونیکی تا كنون انجام شده و انعکاس زحمات و تلاش‌ها و موفقیت‌های کسب شده در حوزه فاوا در وب‌دا و مجله سینا در حال انجام است که با توجه به رویکرد مدیريت روابط عمومی در حال توسعه است. مساعدت و همکاری در زمینه فرهنگ‌سازی و بسترسازی فکری استفاده و گسترش کاربرد فناوری اطلاعات در دانشگاه از طریق ابزارهای در اختیار روابط عمومی بسیار موثر بوده و ارائه گزارش‌ها، فواید و مزایای بکارگیری فاوا در حوزه‌های مختلف در مقایسه با روش‌های سنتی براي تشویق مدیران بالادستی به سرمایه‌گذاری و توجه به این بخش می‌تواند از نتایج این همکاری باشد.

مدير فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه در ادامه در خصوص فعالیت‌های اداره آمار و اطلاعات افزود: اداره آمار این مدیریت به منظور استفاده از فناوری اطلاعات و با تکیه بر توان و مزیت‌های علمی و فنی کارشناسان آمار و ICT و با هدف صرفه‌جویی در هزینه‌های دانشگاه، اقدام به طراحی و پیاده‌سازی اتوماسیون آماری كرده است.

وي با اشاره به اينكه حذف سیستم دستی و طراحی فرم‌های آماری در اتوماسیون علاوه بر افزایش بهره‌وری و سرعت جمع‌آوری اطلاعات بر صحت و دقت آمار و اطلاعات افزوده است، افزود: طراحی فرم‌های بیمارستانی و بهداشتی و جمع‌آوری اطلاعات مربوط در این سیستم  همچنین تبدیل اطلاعات خام به شاخص‌های سودمند از اولویت‌های کاری این حوزه است که تاکنون فرم‌های بهداشتی 112 و فرم‌های درمانی 201 با موفقیت اتوماسیون شده‌اند.

تهيه و انتشار کتاب سالنامه آماري سال 1391 دانشگاه ديگر اقدامي بود كه وي به آن اشاره كرد و گفت: با توجه به لزوم انعکاس خدمات و فعالیت‌های صورت گرفته در دانشگاه و نيز  ایجاد زیرساخت اطلاعاتی لازم براي بهره‌برداری مدیران، کارشناسان و پژوهشگران دانشگاه، اداره آمار هر ساله اقدام به تهیه و انتشار سالنامه آماری دانشگاه می‌كند.

وي همچنين از آموزش مستمر کارشناسان، رابطان و نیروی انسانی دخیل در گردش آمار و اطلاعات به مدت بیش از دو هزار و 400 نفرساعت خبر داد و افزود: اداره آمار و اطلاعات دانشگاه به منظور افزایش کیفیت تولید آمار و اطلاعات اقدام به آموزش مستمر نیروهای انسانی تأثیرگذار بر گردش آمار و اطلاعات و برگزاري دوره‌های آموزشی نظیر آموزش کاربری اتوماسیون آماری، تحلیل آماری با رايانه و آشنایی با آمار زیستی كرده است.

جمع‌آوری و به‌روزرسانی آمارهای تسهیلاتی سال 1392 که گستره وسیعی از اطلاعات شامل نوع مالکیت ساختمان، سال بهره‌برداری، نوع فعالیت، رشته فعالیت، تجهیزات و لوازم، امکانات و سرویس‌های موجود، تجهیزات تخصصی و ضروری، نیروی انسانی و... را شامل می‌شود و براي تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری مدیران ارشد در حوزه بهداشت و درمان دارای اهمیت ویژه‌ای است نيز توسط اداره آمار و اطلاعات دانشگاه علوم پزشکی همدان هر ساله و در اواخر سال انجام مي‌شود. همچنین انتشار و انعکاس آمارها، شاخص‌ها و گزارش‌های مورد نیاز درون‌سازمانی و برون‌سازمانی، ديگر اقدام اداره آمار دانشگاه است.

 

تهیه و طراحی و انتشار پوستر اینفوگرافی با عنوان "دانشگاه در آیینه آمار2 " (شاخص‌های 1391-1388) نيز ديگر اقدام اداره آمار دانشگاه است كه مهندس بيگلرخاني به آن اشاره كرد و گفت: اين اقدام با هدف نصب‌العین قرار گرفتن شاخص‌های عملکردی دانشگاه به منظور تأثیرگذاری روی تصمیم‌سازی برنامه‌ریزان دانشگاه و همچنین منعکس كردن خدمات صورت گرفت و پوستر اینفوگرافی دانشگاه شامل 48 شاخص مهم دانشگاه در سال‌های 91-88 در سطوح مختلف واحدهای دانشگاهی چاپ و منتشر شد.


١١:٤١ - دوشنبه ٢٢ ارديبهشت ١٣٩٣    /    شماره : ١٧١٤٣    /    تعداد نمایش : ١٣٣٤خروج
طراحي واجرا: اداره مهندسي نرم افزار مديريت فناوري اطلاعات، ارتباطات و آمار دانشگاه

 Copyright © 2011-2012 Hamedan University of Medical Scinces - All rights reserved